مامان و معنی زندگی

مامان و معنی زندگی مجموعه ای از شش داستان روان درمانی است که برگرفته از تجریه های بالینی نویسنده است، که یالوم در هر داستان مراجعی خاص و فرایند درمانی وی را توضیح می دهد. و چهار اثر ابتدایی آن بر اساس واقعیت می باشد. در ادامه خلاصه ای از هر داستان را می خوانید:

 

داستان اول: مامان و معنی زندگی

این داستان ماجرای ارتباط یک روان درمان گر با مادر خود و چالش هایی است که در این ارتباط دارد و در واقع بیانگر تاثیر ارتباط مادر و فرزند در رشد شخصیت افراد است.

 

داستان دوم: همنشینی با پائولا

در طول این داستان نویسنده به گروه درمانی افرادی می پردازد که از بیماری های لاعلاج جسمی رنج میبرند و به نوعی با مرگ دست و پنجه نرم می کنند. و نشان دهنده رویکرد متفاوت هر یک از بیماران با مرگ است. و در این میان پائولا نه تنها مرگ را یک غایت تلخ نمی داند بلکه آن را نردبانی برای تعالی میشمارد.

 

داستان سوم: تسکین از نوع جنوبی

این داستان قسمتی از یک گروه درمانی با بیماران سخت روانی در یک بیمارستان را روایت می کند، که هر یک از مشکلی حاد رنج می برند و در عین بی میلی فرایند درمان را دنبال می کنند و لی در ادامه به به نقطه های روشنی در درمان می رسند

 

داستان چهارم:هفت داستان پیشرفته در درمان سوگ

این داستان ماجرای زنی است به نام ایرن که تلاش می کند با مرگ برادر، همسر و فرزندانش کنار بیاید و در روال داستان هفت مرحله درمان سوگ نیز توضیح داده می شود.

 

داستان پنجم: رویارویی دو جانبه

« رویارویی دو جانبه»، داستان روان درمانگری است که جلسات درمان را برای مراجعش ضبط کرده تا او در راه آمدن به مطبش به آن گوش دهد. همچنین درمانگر در پایان هرجلسه روی کاستی دیگر احساسات واقعی اش را نسبت به مراجعش، جهت شرکت در یک جلسه حرفه ای برای همکارانش ضبط می کند. در یک جلسه به طور اتفاقی این دو پشت سر هم روی نوار مراجع ضبط می شود و او به احساسات واقعی درمانگر نسبت به خود پی می برد و ادامه ماجرا...

 

داستان ششم: طلسم گربه مجار

این داستان تخیلی، در باره توهمات دختری است که تصور می کند در خانواده اش ازدواج او و نسل های قبل از او با فرد مورد علاقه شان، توسط گربه ای طلسم شده و درمانگر طی جلسات مختلف در پی حل این مشکل است.

امیدوارم از خوندنشون لذت ببرید برای من سرشار از نکته بود خصوصا داستان همنشینی با پائولا اون قسمت که از استادش یاد میکنه که بهشون میگفت به بیماران خود خوب گوش دهید بگذارید تا آنها به شما بیاموزند به نظرم شاهکاره

 

 

نویسنده: اروین د.یالوم

 

مترجم: سپیده حبیب

 

نشر: قطره

نام کارشناس: ندا نورانی