ذهن شما از سه طریق می تواند به سلامت قلب تان کمک کند

 

نویسنده: Dr Paul J. Mills

پژوهشگر: سهیل ثقفی

قلب های سالم تنها نتیجه رژیم های غذایی و ورزش نیستند بلکه ذهن هم می تواند به سلامت قلب کمک کند. نتایج یک بررسی جدید نشان می دهد که "قدرشناسی" می تواند در احیای مشکلات قلبی مفید باشد.

پیش از این دو تحقیق دیگر نشان داده اند که "افراد خوش بین قلب سالم تری دارند" و نیز اینکه "عزم قوی برای رسیدن به هدف می تواند احتمال بیماری قلبی را کاهش دهد."

 

در پژوهش جدید، دکتر پاول میلس (Paul J. Mills) و همکارانش چگونگی تاثیر قدرشناسی و سپاسگزاری بر بیماران مبتلا به مشکلات قلبی را بررسی کردند. دکتر میلس گفت: "ما پی بردیم که سپاسگزاری بیشتر در این افراد توام با خلق و خوی بهتر، خواب بهتر، خستگی کمتر و نیز نشانه های زیستی التهابی مربوط به سلامت قلب کمتر بوده است."

این نتایج بر اساس تحقیق در میان افرادی انجام شده بود که یک مشکل قلبی (مانند حمله قلبی) را پشت سر گذاشته بودند ولی دارای دیگر نشانه های معمول مانند خستگی یا نفس تنگی نبودند. محققان می خواستند بدانند که چه چیزی می تواند به آنها در جلوگیری از بدتر شدن کمک کند. هنگامی که نشانه های بیماری قلبی افزایش پیدا می کنند احتمال مرگ پنج برابر می شود.

بنابراین محققان از وضعیت روحی بیماران پرسیدند و اینکه آنها در زندگی روزانه چقدر قدرشناس هستند. قدردانی شامل توجه و تشکر از جنبه های مثبت زندگی می شود. دکتر میلس افزود: "ما به این نتیجه رسیدیم که وضعیت خوب روحی با اخلاق و خواب بهتر همراه بود اما تاثیرات دیده شده ناشی از جنبه تشکر و قدردانی معنویت بود و نه کل معنویت".

از برخی از افراد مورد تحقیق خواسته شد که روزانه سه چیز را که برای آنها قدردان هستند، بنویسند. آنها این کار را برای مدت هشت هفته تکرار کردند. دکتر میلس در مورد این نتایج توضیح داد: "افرادی که آن روند سپاسگزاری را در مدت تحقیق حفظ کردند، کاهش نشانه های مهم التهابی را نشان دادند و همچنین در زمانی که دلایل سپاسگزاری را می نوشتند ضربان قلب آنها تغییر می کرد". بهبود تغییرات ضربان قلب یکی از روشهای تعیین کاهش ریسک مشکل قلبی است. به نظر می رسد که قلبی سپاسگزار و قدردان، قلبی سالمتر است و ثبت دلایل قدردانی نیز راهی راحت برای کمک به مشکلات قلبی است." 

 

مترجم

گروه اسرار ماورا

منبع

منبع :

http://www.spring.org.uk/2015/04/3-ways-your-mind-can-give-you-a-healt

ژورنال Spirituality in Clinical Practice

معرف

پژوهشگر: سهیل ثقفی

خلاصه نویس

پژوهشگاه کلام زنده - پژوهشکده ی ‍مقالات

موضوع

انسان و زندگی (سلامتی)

ذهن ( روان شناسی – ذهن شناسی – مکانیزم ذهن )

روحیه ( شامل شجاعت، اعتماد به نفس، پشتکار، اراده، باور، امید و ...)  

لغات کلیدی

سلامت قلب,شکرگزاری,ذهن